Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Złote, platynowe, grawerowane i gładkie – o obrączkach ślubnych

Więcej informacji o obrączkach Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy młodą parę na zawsze, a oznaką ich zaangażowania, lojalności i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Dzieje oraz wierzenia związane z obrączkami

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednak mało osób wie. I choć wcześniej bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Irlandii, w USA, na Słowenii czy w Czechach, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług staroświeckich zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dodaj datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź lub stal) symbolizujące potęgę uczucia. Obecnie do ich wykonania używa się z reguły platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź istotny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]