Rzeźby na zamówienie – popiersia, figury oraz pomniki nagrobne

Rzeźby na zamówienie – popiersia, figury oraz pomniki nagrobne

Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już tysiące lat temu i nadal towarzyszą ludziom w rozmaitych dziedzinach naszego życia. Widzimy je przeważnie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w świątyniach, w galeriach i w muzeach, ale też w przestrzeni publicznej: w gmachach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczna, iż nie wszyscy uzmysławiamy sobie, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie na co dzień. W tym artykule podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Figury z brązu w miejscach ogólnodostępnych

Prace rzeźbiarzy, również gdy przedstawiają ogromne atuty artystyczne i estetyczne, nierzadko bywają przez publiczność traktowane jako norma – na terenach ogólnodostępnych (aczkolwiek nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone na ulicach, w przydomowych ogródkach bądź w parkach, widoczne są wszak w większości miast. Ponad to nierzadko można spotkać je również w licznych budynkach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Na zawody sportowe bądź konkursy

Podane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą najczęściej ogromnych, nieruchomych prac. Ale jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże prace, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to między innymi nagrody na zwycięzców konkursów, popiersia wykonywane na zlecenie bądź statuetki okolicznościowe. Organizatorzy wszelkiego rodzaju eventów albo zawodów sportowych mają dość proste zadanie, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest sporym wydatkiem, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć zawodowemu rzeźbiarzowi.