Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Chcesz kupić łańcuchy na opony? Kliknij tutaj.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. By się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]