Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Sprawdź, gdzie nabyć kantar skórzany

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do rozmiaru i profilu głowy konia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak więc wybrać właściwy kantar? Na jakie jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sprzedaży odnajdziemy różne rodzaje kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, nazywane też halterami, są rekomendowane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest natomiast kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo syntetycznym albo prawdziwym futerkiem, które da się zdjąć celem umycia. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów albo spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla ras zimnokrwistych?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, arabskich, huculskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]