Usługi detektywa

Usługi detektywa

Kim jest detektyw? Ta profesja rozwija się od XIX wieku, a użycie wybitnych i intrygujących metod dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym, logicznym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. Taka forma dedukcji ma na celu dojście do właściwych wniosków w oparciu o zebrane dowody, fakty i przesłanki. Prywatny detektyw nawet prowadząc rozpoznanie zdarzenia zlecone przez klienta musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, gdzie każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Przede wszystkim zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących procesów karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z odpowiedzialności finansowych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z faktu, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest poprzeć dowodami nasze racje i argumenty. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest tuszowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.