Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Poznaj więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Kęty na www.bielskobadania.pl.

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale także szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania specjalistycznych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej minimum 1 metr nad poziomem podłogi

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na stropach, rusztowaniach, masztach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych schorzeń mogących negatywnie oddziaływać na jakość pracy. Jak wyglądają badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Celem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta chorób błędnika, padaczki lub krótkowzroczności. Oprócz tego należy też poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania wada wzroku?

Badania do pracy na wysokości trzeba przeprowadzać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co 12 miesięcy. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, konieczność noszenia okularów, a także padaczka i schorzenia narządów ruchu. Warto podkreślić, że używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w ekstremalnych warunkach (kurz, pył). To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy pracownicy obsługujący linie napowietrzne.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]