Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Dowiedz się więcej o badaniach psychotechnicznych Bielsko Biała na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]