Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Potrzebujesz szalunków Kraków? Koniecznie odwiedź ten adres.

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, aby właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo desek drewnianych, która po rozebraniu może zostać wykorzystana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się z drewna, sklejki bądź metalu, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję spajają łączniki, głowice ze stali lub aluminium, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle świadczą inne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]