orynnowanie dachu, rynny metalowe

Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie rynien. Co w takim razie powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – co zamontować?

W ofercie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z kilku materiałów – między innymi z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania powinno się zatem przedyskutować z fachowcem.

Adres firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08