Kiedy zastosowanie szalunków jest konieczne?

Kiedy zastosowanie szalunków jest konieczne?

Więcej o szalunkach Kraków na abcszalunki.pl

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna odznaczającego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywane są szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można też skutecznie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonuje się chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Cechują się jak widać bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także specjalne dźwigary oraz podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym szalunków i sklejki.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]