Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

W trakcie budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zadbać o stosowne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozrostu szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budowli należy chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie fundamenty, dachy, piwnice, balkony i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z specjalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej technologii należy użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze zawodowcami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą oraz uszczelnieniem przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.