Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy powierzyć opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w konkretnej sytuacji. Wszak użycie adekwatnych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest też dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po opadach fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby izolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która powstrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie izolacji fundamentów też wypada zlecić profesjonalistom, bowiem nagminnym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) albo użycie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieefektywna.