System rozliczeń SWIFT – co to?

System rozliczeń SWIFT – co to?

Kliknij tutaj po więcej szczegółów o systemie SWIFT.

Pomimo, że w zasadzie codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji względem Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT wykorzystują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny używany w dzisiejszych czasach system tego typu. Nie licząc przykładowo w Polsce funkcjonują także z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na całym świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego państwa.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC znanych banków, działających w Naszym kraju.

– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]