Kurs funta szterlinga – gdzie szukać aktualnych informacji?

Kurs funta szterlinga – gdzie szukać aktualnych informacji?

Jesteś zainteresowany pełną ofertą wymiany funtów? Nie czekaj! Zajrzyj na https://topfx.pl/kurs-wymiany-gbp.

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych walut świata. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt szterling a Brexit

W efekcie Brexitu, który był przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do dolara oraz euro zauważalnie spadła. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez duże podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co zagrażało spadkiem ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie również spadkiem przychodu krajowego brutto. Odrabianie gwałtownego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy całkiem zauważalnych skokach wartości waluty. Kolejną przeszkodą w tym procesie była bessa z 2020 r. wywołana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednakże zaakcentować, że funt brytyjski to niesłychanie silna waluta, obecna w Europie już od dziewięciuset lat, która w samym tylko XX w. wyszła obronną ręką z dużych spadków wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z poważnego ataku spekulantów walutowych znanego jako “Czarna środa” z 1992 r.

Dane o kursie funta są na stronie kantoru online

Funt pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której wciąż ochoczo lokują swoje finanse. Jest tak głównie z tej przyczyny, że pomimo wyjścia UK z UE, większość pracujących tam rodaków nie wróciła do kraju i bezustannie wspiera finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta śledzi zatem ogromna grupa rodaków. Poszukują oni głównie przejrzystych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nierzadko również danych historycznych dotyczących dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy dostępne są np. na stronach kantorów internetowych, które odświeżają kurs w odstępach co parę sekund. Dane te umożliwiają także doświadczonym inwestorom zlecać sprzedaż waluty po korzystnym kursie.