Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących faktur ustrukturyzowanych? Skieruj się na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz finalnie właściciele firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – atuty tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle ustaloną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele powie osobie, która nie umie go rozszyfrować, ale dla dostosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje informacje o nich przez dekadę), wcześniej otrzymają zwrot VAT, a także nie są zobowiązani przekazywać pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Watro zaznaczyć, że nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]