Obrzęk czy też opuchlizna kolana to powiększenie obwodu nogi przez gromadzenie się nadmiernych ilości płynu ustrojowego w przestrzeni międzykomórkowej. Spuchnięte kolana mogą mieć różne przyczyny, warto jednak wyodrębnić dwie grupy: obrzęki spowodowane urazem oraz te, które pojawiły się bez kontuzji. Jak się je leczy?
Obrzęk kolana po urazie
Uszkodzenie tkanek podczas wypadku jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną obrzęków kolan. Powszechne są takie urazy jak skręcenie stawu kolanowego, naderwanie lub zerwanie więzadła, zwichnięcie rzepki, stłuczenie mięśnia czworogłowego, przeciążenie gęsiej stopki, uszkodzenie łąkotki albo kaletki maziowej. Sportowcom szczególnie często zdarzają się następujące kontuzje: kolano skoczka, kolano biegacza czy zespół pasma biodrowo-piszczelowego.
Takie opuchnięte kolano po upadku czy uderzeniu będzie dodatkowo bolesne i zaczerwienione.
Obrzęk kolana bez urazu
Spuchnięte kolano bez urazu może być objawem innych problemów. Należą do nich choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby reumatyczne, chondromalacja rzepki, torbiel Bakera, a także schorzenia ogólnoustrojowe, na przykład dna moczanowa, alergia albo borelioza.
Zdarza się, że spuchnięte kolano bez bólu oznacza problemy z układem krążenia lub limfatycznym, choć zwykle wtedy obrzęk obejmuje także stopy oraz podudzia. Obrzęk kolan bywa też efektem ich wad anatomicznych: koślawości lub szpotawości.
Opuchlizna pojawia się również po operacji kolana – to standardowy element gojenia się. Lekarz na pewno podpowie, jak sobie z nią radzić. Co jednak można zrobić w innych sytuacjach?
Obrzęk kolana – co robić w poszczególnych przypadkach?
Kiedy opuchlizna kolana jest spowodowana urazem, należy zastosować standardowe procedury:
- odciążyć staw i dać mu odpoczywać,
- tylko tuż po kontuzji, by obrzęk nie powiększał się, a później jedynie za rekomendacją specjalisty: schłodzić zimnym okładem, specjalnym zmrożonym kompresem żelowym lub lodem (nie kładąc ich bezpośrednio na skórę, tylko przez ręcznik czy inny materiał),
- wskazane jest także uniesienie nogi, najlepiej powyżej serca, tak by grawitacja wspierała odpływ płynu z kończyny – trzeba jednak pamiętać o podparciu całej kończyny, a nie samej stopy, by nie obciążyć stawu kolanowego.
Jeżeli jednak obrzęk kolan pojawił się bez urazu i towarzyszą mu gorączka oraz uczucie rozbicia, wtedy trzeba zgłosić się jak najszybciej do lekarza.
Jeśli nie występują dodatkowe objawy, to najlepiej dać ułożonym wyżej nogom odpocząć. Dopiero gdy po dłuższym odpoczynku nic się nie zmieni, należy wybrać się na konsultację.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna kolana?
Jako że obrzęk nie jest dolegliwością samą w sobie, a jedynie objawem choroby, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo będzie schodzić. Opuchlizna kolana, która może pojawić się po gorącym dniu, długiej pracy stojącej albo intensywnym treningu, powinna zniknąć po kilkugodzinnym odpoczynku na przykład przez noc.
Jeśli opuchlizna i inne dolegliwości nie mijają, koniecznie trzeba zgłosić się do profesjonalisty. Ta sama rada dotyczy tak samo obrzęku kolan, który ma inne, nieznane nam pochodzenie.
Obrzęk kolan – diagnostyka i leczenie
Do diagnozy poza wywiadem lekarz na pewno wykorzysta diagnostykę obrazową (USG, RTG lub MRI). Jeśli problem nie leży w samym kolanie, pacjent zostanie odesłany do innego specjalisty, by potwierdzić lub wykluczyć inne przyczyny.
Leczenie będzie zależne od źródła problemu. Wspierająco czasem stosuje się:
- opaski lub odzież uciskową do redukcji obrzęku,
- punkcję stawu, by usunąć nadmiar płynu,
- stabilizatory, ortezy czy gips w przypadku konieczności odciążenia albo unieruchomienia kolana.
Poza tym wdrożone mogą zostać: farmakoterapia, ćwiczenia, terapia manualna, kinesiotaping i zabiegi fizykalne. Ruch w odciążeniu, drenaż limfatyczny oraz masaże pomogą w odprowadzaniu nadmiernej ilości wody – nie jest to jednak rozwiązanie skuteczne długofalowo dopóki nie wyleczy się choroby, która powoduje obrzęki stawu kolanowego.
O tym, co warto stosować na opuchliznę kolana w indywidualnej sytuacji każdego pacjenta, powinieneś rozmawiać z lekarzem, który ma pełny wgląd w historię choroby i wyniki badań. Nie wszystkie metody będą bowiem odpowiednie przy niektórych schorzeniach. Nasz artykuł ma na celu jedynie pokazanie różnych możliwości, nie należy traktować go jako porady lekarskiej.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/obrzek-kolana-przyczyny-diagnostyka-i-mozliwosci-leczenia/