Endodoncja mikroskopowa – o leczeniu kanałowym

Endodoncja mikroskopowa – o leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Dziś natomiast, stosując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, że leczenie okaże się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych warstw zęba. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Obok sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując niemal całkowicie niebezpieczeństwo różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty i poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.