Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje o biopsji prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem i kształtem kasztan. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Pozwala to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również wcześnie zauważyć alarmujące zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który najczęściej trwa ok. 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, stąd cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy mała krzepliwość krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]