Chirurgiczna korekta powiek to rozwiązanie dla osób, które odczuwają uciążliwy dyskomfort przez ich opadanie. Tkanka powiek jest nadzwyczaj cienka, więc w miarę szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem kolagen i elastynę, co powoduje utratę jej sprężystości. Ale opadające powieki nie są problemem tylko starszych osób. Często na tę dolegliwość z przyczyn genetycznych cierpią też ludzie w młodym wieku.
Czy plastyka powiek jest potrzebna?
Proces starzenia się tkanek jest czymś naturalnym i obecnie medycyna nie osiągnęła wciąż etapu, który umożliwiłby jego zupełne wstrzymanie. Opadające powieki są wobec tego typowym następstwem utraty przez skórę elastyczności. Najczęściej opadające powieki są jedynie kwestią estetyczną, ponieważ przyczynia się do tego, że twarz wydaje się być ogromnie strudzona. Jednakże wielu pacjentów zapisuje się na korektę z powodów leczniczych – opadające powieki mogą przyczyniać się do istotnego zmniejszenia pola widzenia, chronicznego bólu głowy bądź dotkliwego zmęczenia oczu. Może to zatem silny wpływ na komfort życia, poprzez utrudnianie tak prostych czynności, jak czytanie albo kierowanie samochodem.
Kto nie może poddać się zabiegowi korekty powieki górnej?
Podniesienie powiek polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i usunięciu niepotrzebnej wiotkiej tkanki. W niektórych sytuacjach eliminuje się również nagromadzoną tkankę tłuszczową. Cięcie zaszywane jest cienkimi szwami, co powoduje, że po zasklepieniu ślad po ranie pozostaje niedostrzegalny. Zabieg korekty powiek górnych trwa średnio około 1 godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni widoczny jest obrzęk oczu, czasem pacjent doświadcza także pieczenia powiek, niemniej jednak z reguły już po blisko dwóch tygodniach pacjenci powracają do normalnej aktywności.
Nie każdy może przystąpić do zabiegu korekty powieki górnej, dlatego uprzednio konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pośród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się m.in. problemy z gojeniem się ran, choroby nowotworowe czy też nadciśnienie. Podniesienia powiek nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.