Food pairing – odkryj nowe połączenia smakowe

Food pairing – odkryj nowe połączenia smakowe

Więcej o food pairing.

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych połączeń smaków, nie oznacza to, iż łączenie ze sobą dań, które na pozór absolutnie do siebie nie pasują, nie może dać ciekawych i, co najistotniejsze, pysznych efektów. Dowiadujemy się o tym na każdym kroku. Silny wpływ na nasz zmysł smaku miało z pewnością pojawienie się na rynku nieznanych dotąd w Polsce produktów oraz otwarcie się na inne tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi nikogo już nie zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w tych wyjątkowych fuzjach smakowych częstokroć inicjują własne doświadczenia i samodzielnie szukają coraz to dziwniejszych zestawień. By te jednakże dały spodziewane efekty, należy wcześniej wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – doświadczaj nowych smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne przygody istotnie stały się przyczyną uniesień i pozwalały odnaleźć nowe smakowe przyjemności, wystarczy działać zgodnie z normami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są wyłącznie wytycznymi, o których nie powinno się zapominać, żeby smaki wiążą się w zgodną, chociaż nieprzeciętną całość. Dobrze zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tym mianem określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za całkowicie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie wytyczne food pairingu są jednakże bardzo przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie obecności konkretnych składników w używanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko posiłków, lecz też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy każdy może się tego nauczyć?

Food pairing wymaga wyczucia oraz dużej fantazji, jednak to nie one będą najistotniejsze. O wiele bardziej jest istotna znajomość zawartości konkretnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi związkami. W związku z tym trafnym pomysłem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż przekazanie podstawowej wiedzy trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Adres firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]