Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Więcej informacji o topazie mistycznym

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat szczyci się wielkim zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, że to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są rezultatem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu wysokiej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – kolory

Kolory, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, którym jest pokryty. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy odcień, niebieski zaś jest efektem podgrzania topazu bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe efekty daje wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Chętnie używają go więc do produkcji naszyjników, kolczyków i innych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się też mnogość barw, sprawiająca, że prościej można wybrać ozdoby do konkretnego stroju.