Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w silnik elektryczny DC.
Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Duże lub niewielkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny człowiek zwykle nie wie, jak są one skonstruowane ani jak pracują te urządzenia.
Silniki na prąd stały – co warto wiedzieć?
Rolą silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od prawie dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Moritz Jacobi, Thomas Davenport czy Michael Faraday. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze komutatora, stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora i szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za wyjątkową niezawodność oraz bezgłośne działanie.
Gdzie wykorzystuje się silniki DC?
Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są częścią sterowanych radiowo pociągów oraz samochodzików, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne damy też naszym potomkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczków na prąd stały używają także hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Choć silniki na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od renomowanych marek.
Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]