Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz motoreduktora? Wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – redukują prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, zatem zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne części jak hamulce lub sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne pomiary oraz testy poszczególnych układów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń, a także do krótkiego albo długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, wirniki, linie bagażowe na lotniskach czy schody ruchome. Szerokie spektrum typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy sprawiła, iż liczbę możliwych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, ale właściwie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]